CPA-eksamen: hvor mange består pr. del?
I de første to kvartaler af 2026 lå bestå-procenten i CPA-eksamen ifølge AICPA fra 42,95 % for FAR til 79,53 % for TCP. AUD lå på 48,65 %, BAR på 43,64 %, REG på 66,78 % og ISC på 67,45 %. Beståelsesgrænsen er en score på 75 på en skala fra 0 til 99, og scorerne justeres ikke efter en kurve.
Mere i dybden
AICPA offentliggør bestå-procenter pr. del hvert kvartal, ikke pr. person. En bestå-procent er andelen af delscorer, der nåede 75, så intet enkelt tal fortæller, hvor mange kandidater der ender med licensen. FAR og BAR ligger lavest, omkring 40 procent. REG og ISC ligger omkring to tredjedele, og TCP, skattedelen, er højest med cirka fire ud af fem.
AICPA siger, at eksamen bedømmes og skaleres, så scorer kan sammenlignes på tværs af versioner og over tid, så den ikke er sværere eller lettere at bestå på forskellige tidspunkter. Et spring som BAR's fra 41,30 % i første kvartal 2026 til 45,62 % i andet betyder, at en anden gruppe kandidater var bedre forberedt, ikke at prøven var en anden.
Nogle udbydere af forberedelseskurser reklamerer med bestå-procenter nær 90 %. De tal beskriver deres egne kunder, ikke alle kandidater, og kan ikke sammenlignes med AICPA-tallene nedenfor. Hvad der gør eksamen svær, kan du læse under hvor svær CPA-eksamen er.
Bestå-procent i CPA-eksamen pr. del (AICPA, til og med 2. kvt. 2026)
| Del | Hele 2025 | 1. kvt. 2026 | 2. kvt. 2026 | 2026 til og med 2. kvt. |
|---|---|---|---|---|
| AUD | 48,21 % | 47,80 % | 49,38 % | 48,65 % |
| FAR | 42,12 % | 43,46 % | 42,47 % | 42,95 % |
| REG | 63,12 % | 66,65 % | 66,87 % | 66,78 % |
| BAR | 41,94 % | 41,30 % | 45,62 % | 43,64 % |
| ISC | 67,79 % | 66,79 % | 67,98 % | 67,45 % |
| TCP | 77,65 % | 79,28 % | 79,75 % | 79,53 % |
Trin for trin
- 1
Find din del i tabellen. Brug procenten som baggrund, ikke som forudsigelse, for dit resultat afhænger af, hvordan du forbereder dig.
- 2
Tag én del ad gangen, og book den først, når dine øvescorer konsekvent ligger på eller over beståelsesgrænsen.
- 3
Brug de fleste timer på multiple choice-sæt og opgavebaserede simulationer på eksamenstid.
- 4
Hvis du dumper, så læs det Candidate Performance Report, AICPA sender efter en ikke bestået del, og ret næste runde mod de svage områder.
Sådan hjælper StudyPDF
StudyPDF laver dine noter og dit kursusmateriale om til flashcards, quizzer og tidsbegrænsede øveeksamener, hvert svar knyttet til den side, det kommer fra. Din mestring pr. begreb viser, hvilke emner en del stadig koster dig point på, så du øver de svage først.
Se også
Gør det på dit eget kursus
Upload dine forelæsninger og spørg Bo. Svar med kilder, plus flashcards, eksamener og mere bygget ud fra dit eget materiale.
Flere spørgsmål
Hvad er beståelsesgrænsen i CPA-eksamen?
75 på en skala fra 0 til 99 for hver del. Det betyder ikke 75 procent rigtige svar, og scorerne justeres ikke efter en kurve.
Hvilken CPA-del har den laveste bestå-procent?
FAR og BAR. Til og med 2. kvt. 2026 var FAR på 42,95 % og BAR på 43,64 %, de to laveste. I 2025 var BAR på 41,94 % og FAR på 42,12 %.